روانشناسی رنگ ها در طراحی وب

روانشناسی رنگ ها

رنگ در طراحی سایت یکی از المان‌های مهم و اصلی است، هم چنین استفاده از رنگ‌های مکمل و ترکیبی مطلوب باعث می‌شود تا کاربران قادر باشند طبق اصل آسانی و جذابیت صفحه، از آن بازدید کنند و مطالب آن را مطالعه نمایند. انتخاب رنگ مناسب هر سایت، مقوله‌ای است که طراحان وب، پاسخ جامع و کاملی برای آن عرضه نکرده‌اند. همچنین تمام طراحان به اصل روان شناسی رنگ‌ها در سایت خود اهمیت نمی‌دهند.

در هر صورت یک اصل کلی وجود دارد که می‌گوید‌: در رنگ بندی یک صفحه، باید به این موضوع توجه شود که این رنگ قرار است در چه صفحه‌ای و با چه موضوعی به کار رود. یعنی اصل توجه به عملکرد و موضوعیت سایت، به رنگ در طراحی سایت ختم می‌شود و بسیار مهم است که این  قوانین رعایت شوند.

سایت‌های دولتی و به طور کل، سایت‌هایی با بازدیدکننده بسیار بالا ، معمولاً از رنک سفید برای زمینه صفحات و رنگ آبی برای لینک‌های صفحه و رنگ بنفش برای لینک‌های مشاهده شده که به عنوان default برنامه فرانت پیج نیز به کار می‌رود ، استفاده می‌کنند. سایت‌هایی که بیش تر جنبه شخصی دارند، از رنگ‌های مکمل استفاده می‌کنند. مثلاً رنگ سبز پر رنگ در کنار سرمه‌ای، جذابیت خاصی به سایت‌هایی با موضوعیت بازرگانی می‌دهد و یا رنگ در طراحی سایت‌های کودکان، به یاد آورنده شادی، کودکی و نشاطند. به هر حال توجه به کارکرد کد رنگ در طراحی سایت از اهمیت مهمی برخوردار است.

در ادامه این مطلب، فقط قصد یادآوری نوع روان شناسی هر رنگ در مخاطبان از دید روان شناسان داریم و فعلاً در مورد این که چه نوع رنگی برای چه سایتی مناسب است، صحبت نمی‌کنیم. اگر چه این توضیحات، خود نیز بیانگر استنتاجات خوبی هستند که وب مسترها را در گرافیک سایت، به خوبی هدایت می‌کند.

روانشناسی رنگها در وب

دنیای رنگ با زندگی انسانها درهم آمیخته است.با توجه به اینکه انسان معاصر ساعتهای قابل توجهی را درفضای مجازی میگذراند،این موضوع برای ساخت و طراحی وب سایت حائز اهمیت می باشد.

هنگام مراجعه به هر وب سایتی، کمتر از ۳۰ ثانیه طول می کشد تا نظر ما نسبت به آن جلب شود و یا برعکس.

طراحی سایت اصولی می تواند بازدیدکنندگان زیادی نسبت به سایت شما جلب کند که با استفاده از سیستمهای آمارگیری می توانید به راحتی متوجه ی مدت حضور بازدیدکنندگان بشوید.

بازدیدهای کوتاه مدت از یک وب سایت نمایانگر غیر جذاب بودن آن برای کاربر می باشد.

با توجه به اهمیت این موضوع باید به دنبال روشهایی باشیم تا کاربران را از نظر روانشناسی به سمت خود جلب کنیم.

به طور مثال یک سایت آموزشی باید از رنگها و گرافیک ساده تری نسبت به یک سایت فروشگاهی برخوردار باشد، یا اگر تصمیم به تغییر قالب سایت دارید،تغییر واسط کاربری به یک رابط کاربری متفاوت می تواند ذهنیت کاربر شما را مختل کند.

در طراحی سایت باید مطابق با خواسته های کاربر خود پیش بروید و با او صادق باشید،همان چیزی را ارائه دهید که می گویید، تا حس اعتماد کاربر را نسبت به سایتتان افزایش دهید.

هر کدام از رنگهای موجود در طبیعت خصلت و خصوصیت های خاص خود را دارند که در ادامه به بررسی تک تک این رنگها می پردازم:

سفید:
اشاره دارد به صداقت، پاکیزگی، صمیمیت، ملایمت و معاصر بودن چیزی. سفید بهترین رنگ برای پس زمینه وب است. در تجارت سفید رنگ خستگی گیر و انرژی بخش است.
▪ سیاه:
اشاره دارد به ظرافت، قدرت، دلیری، شهامت، فریبندگی، شیطان، مهارت و باستان. مشکی برای رنگ متن روی یکپس زمینه روشن ایده آل است. این رنگ بعنوان رنگ پس زمینه چشم را خسته میکند .
قرمز:
توانایی، هیجان، احساسات شدید، سرعت، خطر و تهاجم. این رنگ از بیننده توجه به خود را طلب میکند. در تجارت بمعنی وام و بدهی است. این رنگ شدید ترین رنگ احساس است و ضربان قلب و تنفس را تسریع میکند.
▪ آبی:
امنیت، اعتماد، مسیولیت پذیری، سرما، ایمان، وفاداری، وابستگی وجاه و جلال. آبی دومین رنگ عوام پسند است. در تجارت بمعنای ضمانت مالی است.
▪ سبز:
تندرستی، فراوانی، حاصلخیزی، آزادی، شفا و بهبودی، طبیعت، پیشرفت، حسادت و خونسردی. در تجارت بیانگر مقام و ثروت است. این رنگ در چشم ها راحت تر از همه دیده میشود.
▪ قهوه ای:
تاثیر گذاری، متانت، توانگری مالی و کمککننده بودن. قهوه ای رنگ کره خاکی ماست و در طبیعت بسیار فراوان است.
▪ خاکستری:
صمیمیت زیاد، اعتبار و نفوذ و عملی بودن. در تجارت بمعنای سنت گرایی است.
▪ صورتی:
ملایمت، شیرینی، ظرافت و زنانگی، خوب بودن، بی گناهی و پرورش کودک.
▪ بنفش:
وقار، معنویت، شاهانه بودن، عیش و نعمت، دارایی، اعتبار و نفوذ، سوگواری و مهارت. در تجارت بزرگ نشان دادن است. بنفش طرفداری از سبکهای هنرمندانه است.
▪ نارنجی:
سرزندگی و شوخی، لذت و خوشگذرانی، تعادل گرمایی، تشویق کردن، چالاکی و نیرو، تحمل و بلند همتی.
▪ زرد:
نور خورشید، گرمی، خوشی، نامردی، ترسویی و حسادت. در تجارت درخواست از نوع روشنفکرانه است و برای تاکید نیز خوب است. زرد باعث افزایش تمرکز شده، سوخت و ساز را زیاد میکند و سخت ترین رنگ برای چشم هاست.

پس متوجه شدید که هر کدام از رنگها تا حدودی احساسات و عواطف خاصی را برای افراد و بازدیدکنندگان سایت شما زنده خواهند کرد. به عنوان مثال برای طراحی سایت های بیمه از رنگ آبی ، برای سایت های سرگرمی از رنگ نارنجی ، برای سایت های ارائه خدمات به بانوان صورتی ، برای سایت های گردشگری از سبز و برای سایت های های مهندسی از پس زمینه سفید استفاده خواهید کرد.

 

دیدگاه مورد نظر خود را ارسال نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*